Varmt välkomna att se utställningen MÖTEN I på Åstorps konsthall.
Vernissage: lördag den 10 januari, kl. 11-13
Utställningen pågår mellan den 10 januari – 7 mars
Konsthallen på Åstorps bibliotek, Storgatan 28
Kontakt vid frågor: jenny.kalliokulju@astorp.se, 042-642 26
Vad händer när människor, idéer, material och uttryck möts? Vad uppstår i friktionen, i överlappningen – i konstrummet? Under 2026 utforskar konsthallen temat MÖTEN – mellan människor, idéer och uttryck. Vi vill skapa en plats där det lokala möter det globala, det etablerade möter det nya, och där olikheter blir en tillgång. I en tid av snabbhet och polarisering bjuder vi in till öppenhet, samtal och eftertanke genom årets tre utställningar: MÖTEN I, II och III (Höstsalong).
Om utställningen
I årets första utställning presenteras tre konstnärskap som på olika vis utforskar hur vi möter världen: genom kroppen, genom minnet, genom färg och genom material. Utställningen blir en plats där olika uttryck och perspektiv korsas, där spår, handlingar och associationer skapar oväntade möten mellan konstverk, rum och besökare.
Medverkande konstnärer: Ingrid Furre, Manju Jatta och Lie Svennbeck
Om konstnärerna
Ingrid Furre (1983) bor och arbetar mellan Malmö och Finnøy, Norge. Hennes praktik kretsar kring hur skulptur och rum kan mana till rörelse och sensorisk utforskning. I skulpturala installationer utforskar hon deltagande och performativitet, där publikens kroppar blir en del av verket. Skulpturer uppstår i skärningspunkten mellan det igenkännbara och abstraktion. Tidigare utställningar inkluderar Malmö Konsthall, Charim Gallery, Wien och Kunshall44, Møn. Hon har skapat en lekskulptur för Revinge skola i Lund och offentliga skulpturer för centrum av Ystad. Furre har publicerat flera böcker på Flamme Forlag, Oslo och Forlaget Gestus, Köpenhamn och Madame Cryptica, Stockholm.
Manju Jatta (född 1990, Helsingborg) är konstnär verksam i Stockholm och Helsingborg. Hans arbete rör sig mellan historia och kunskapsbevarande, med verk som ofta rör sig i blåmärkets och bärnstenens färgskala. Blåmärken och kåda som båda samtidigt är tecken på att skada skett och att läkning pågår. Från det fornnordiska ordet Blár som betydde både blå och svart utforskar han både färg och historia – med särskilt fokus på svarthet och svenskhet, och svarthetens historia i Sverige. Manju Jatta tog sin MA på Kungliga konsthögskolan i Stockholm 2024. Han har tidigare visat sina verk på Skånes konstförening, Dunkers Kulturhus och Tensta Konsthall med flera.
Lie Svennbeck (född 1951) bor och arbetar i Kvidinge. Hennes konstnärliga praktik rör sig mellan måleri, screentryck, träsnitt och objekt, där befintliga material kan återanvändas och får nya betydelser. Genom sitt bildbyggande söker hon platser att stanna på; tillfälliga hållpunkter i en ständigt pågående process. Svennbeck är skolad inom teater, textil, natur och konst – en tvärdisciplinär grund som präglar hennes arbete. Hon deltar sedan 2023 i Konstrundan i Nordvästra Skåne och är medlem i Konstnärernas kollektivverkstad (KKV). Svennbeck har tidigare visat sina verk på Båstad-Bjäre Konstgalleri, Kronohäktet i Ängelholm, KKAM Höganäs och Landskrona Konsthall med flera.
Bild: Manju Jatta, Ingrid Furre och Lie Svennbeck (Affisch Lie Svennbeck)
OBS! Konsthallen är öppen under bibliotekets ordinarie öppettider.
Se alternativa öppettider på bibliotekets hemsida – Bibliotek Familjen Helsingborg
Konsthallen är inte öppen under bibliotekets meröppettider