Vilka var kvinnorna som bar klänningarna? Fanns det fickor? Var korsetten ett uttryck för makt eller förtryck? Hur många ombyten behövdes och vad hade man under?
Följ med på visning i Tidens trådar och få veta mer om dräkterna i utställningen, personerna som bar dem och dräktens betydelse i staden de levde i. Under visningarna gör vi nedslag i utställningens epoker och modets förändringar, pratar om dräkterna och vem som burit dem samt fördjupar oss i ett av tre olika teman.
                    Dolt under
                    I visningen Dolt under berättas, med utgång i dräkterna, hur den moderna silhuetten i olika tider byggdes upp med underkläder och dräktens konstruktion. Med hjälp av bilder får vi också en inblick i detaljer på dräktens insida som inte syns i utställningen.
                  
                    Kläder och makt
                    Modets skiftningar har i alla tider väckt uppmärksamhet, chockat och upprört. Genom satir, utlåtanden från läkare och ibland även lagar har man förfasat sig och försökt kontrollera hur människorna klär sig. I visningen Kläder och makt undersöker vi hur olika moden har väckt reaktioner och kanske får vi också utmana våra egna fördomar kring dåtidens klädedräkt.
                  
                    Kvinnorna – Om de som burit dräkterna
                    Vilka var kvinnorna som bar dräkterna, vilken var deras plats i samhället och hur speglas det i de olika dräkterna? Möt garvarehustrun, societetsdamen, den ogifta fröken, den glammiga bilföraren, den kallbadande konsulinnan, konsthantverkaren och många fler av kvinnorna bakom dräkterna i utställningen.
                  
                    Datum och teman för visningarna
                    11/9 klockan 17.30 Kvinnorna – Om de som burit dräkterna
                    25/9 klockan 17.30 Kläder och makt – Om mode som uttryck för makt eller förtryck
                    9/10 klockan 17.30 Dolt under – om underkläder och dolda detaljer i dräkten
                    23/10 klockan 17.30 Kvinnorna – Om de som burit dräkterna
                    6/11 klockan 17.30 Kläder och makt – Om mode som uttryck för makt eller förtryck
                    20/11 klockan 17.30 Dolt under – om underkläder och dolda detaljer i dräkten
                  
                    Var: utställningshall 5, Dunkers kulturhus
                    Entré: ingår i ordinarie entréavgift. Visningen kräver ingen anmälan, men vi rekommenderar att vara på plats i god tid.
                  
