Familjedag – Det stora annorlunda

17 april 2026, 15:00 - 16:30

apr 17
Familjedag – Det stora annorlunda
En eftermiddag med dockteater, pyssel och högläsning.
För barn 3-6 år och deras vuxna.
Föranmälan för teatern till biblioteketbarn@landskrona.se
15:00 Teatern ”Det stora annorlunda” med Dockteaterbyrån.
På en bortglömd plats bor några udda figurer, Ensamvargen, Kelgrisen, Mallgrodan och Ruggugglan. Där finns också hon som drömmer om att bygga något enastående, udda och fantastiskt av skrot som ingen tidigare har sett, något annorlunda.
Kommer hon att lyckats?
Det stora annorlunda är en lekfull pjäs om olikheter, besvärliga vänner och kluriga relationer. En berättelse som vill låta alla få plats utan att behöva passa in. En musikalisk och poetisk resa in i kärnan av det stora, svåra och underbara som är vänskap.
15:30 Återbruks pyssel!
16:00 Högläsning av ”Räven som lärde sig cykla” av Marcus-Gunnar Pettersson.
Längst, längst ute på udden bor Räven. Han lever ett stilla liv, samlar skrot i skogen som han inte riktigt vet vad han ska göra med, men som kan vara bra att ha. En dag kommer en pelikan cyklande. Pelikanen visar bilder från den stora världen. Hos Räven har en ny tanke väckts. Tänk om han skulle bygga en sån där cykel?

Familjedag – Det stora annorlunda

  • 17 april 2026, 15:00 - 16:30
  • Längd: 1 timme 30 mins
  • Ålder: 3-6 år
Tillgänglighet på platsen
  • Handikapptoalett
  • Hiss/ramp

Plats

Landskrona stadsbibliotek
Regeringsgatan 13
261 36 Landskrona

Visa på karta

Kontakt