Clowns in Dystopia

18 september 2026, 19:00 - 20:10

sep 18
Clowns in Dystopia

Biljett

Köp biljett

Clowns in Dystopia är en fysisk, visuell och humoristisk föreställning om att vara människa i en värld som faller isär.

Med galenskap, misslyckanden, poesi och clownlogik försöker en grupp överlevare bygga något. Ett skydd, en fest, en framtid – mitt i ruinerna.
Clownerna är överlevare från en värld där manualerna gått förlorade. De är mänsklighetens spegel: vacklande, vimsiga, kämpande. Och ibland – mot alla odds – briljanta!

En föreställning som utforskar hur vi kan skapa glimtar av hopp i en tid av oro, kaos och kollaps. Det är absurt, vackert, allvarligt och roligt.

Regissör för föreställningen är Bim Mason, brittisk regissör och pedagog med lång erfarenhet inom fysisk teater, clown och mask. Medverkande i föreställningen är Jonathan Young, Jan Unestam, samt Ida Stenman och Christoffer Remberger från Karavan, som arbetat i över tjugo år med samtida cirkus i Sverige.

För allas trivsel och säkerhet skall ytterkläder och större väskor hängas in i garderoben vid besök på Landskrona Teater. Garderoben är alltid kostnadsfri och alltid bemannad.
Det ingår alltid en ledsagarplats per köpt rullstolsplats.

SERVERING I ANSLUTNING TILL FÖRESTÄLLNINGEN i både foajé och restaurang, i regi av Matscenen. Bordsreservation kan göras på restaurangens hemsida.

Biljetter på Tickster, köp dem här.

Arrangör
Landskrona Teater

Clowns in Dystopia

  • 18 september 2026, 19:00 - 20:10
  • Längd: 1 timme 10 mins
Tillgänglighet på platsen
  • Handikapptoalett
  • Hiss/ramp

Plats

Landskrona teater
Järnvägsgatan 2
26131 Landskrona

Visa på karta

Kontakt